Į šventinį kovo 11-osios šurmulį jungiasi ir daugiatautė Klaipėdos universiteto bendruomenė. Lietuvai svarbią dieną KU kviečia į istoriko dr. Vyganto Vareikio paskaitą „Laisvę reikia ginti: Lietuvos Nepriklausomybė, Kovo 11-oji ir išbandymo metas“, o po jos – į solidarumo su Ukraina ir jos žmonėmis akciją „Laisvės barščiai“. Barščius pagal tradicinį ukrainietišką receptą gamins „Čiop-čiop Klaipėda“ šefė Laura Brekke.  

„Šiemetė Kovo 11-oji nebus vien tik apie Lietuvą ir jos kelią į laisvę. Šiemet ji bus ir apie Ukrainą, kurios vaikai studijuoja pas mus, kurios žmonės kariauja už savo ir trapią mūsų laisvę, už taikią bei saugią Europą. Švęsime ir džiaugsimės, kad esame laisvi, o savo buvimu ir aukomis paremsime Ukrainos žmones, kurie priversti palikti savo namus ir saugios užuovėjos ieškoti svetur“,- teigia KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Lėkštė šiltų ir su meile gamintų barščių labai dera su dar tik įsibėgėjančio lietuviško pavasario gaiva. Visos lėšos, kurias akcijos dalyviai aukos už šildantį sriubos dubenėlį, keliaus į labdaringą studentų iš Ukrainos ir jų artimųjų paramos sąskaitą.

Ukrainietiškus barščius, paskanintus nuoširdžia atjauta Ukrainos žmonėms, šiai akcijai gamins žinoma Klaipėdos šefė Laura Brekke. Skirti tam šventinę dieną, savo laisvą laiką ir sriubos ingredientus jos įkalbinėti nereikėjo. Ponia Laura pati organizavo labdaringas akcijas karo siaubą išgyvenančiai Ukrainai remti, dirbo kaip savanorė „Maisto banke“, nes, sako, skauda… „Man skaudu stebėti karą Ukrainoje. Ir noriu padėti. Viskuo, kuo tik galiu. Nežinau, kas bus po savaitės, bet šiandien man svarbu būti kartu su žmonėmis, kurie kovoja už mus, parodyti, kokia esu jiems dėkinga. O daryti tai galiu per tai, ką geriausiai moku, per maistą“,- sako klaipėdietė virtuvės virtuozė. „Laisvės barščiai“ KU aikštėje bus pradėti pilstyti 12 val.

KU istorikas dr. Vygantas Vareikis šventinės dienos paskaitai temą suformulavo neatsitiktinai – karas akivaizdžiai parodė, kad laisvę reikia ginti. „Paskaitoje kalbėsiu apie Lietuvos valstybingumo kūrimą nuo Pirmojo pasaulinio karo pabaigos iki mūsų dienų, lietuvių tautos formavimąsi, kovų už laisvę ypatumus, ėjimą į 1990-ųjų kovo 11 dienos Lietuvą, posovietinį pasaulį ir globalinius iššūkius, Ukrainos tautos istoriją XX a.- XXI  amžiaus pradžioje ir grėsmę Europos civilizacijai iš Rytų. Šiandien esame akistatoje su ja“,- sako dr. V. Vareikis. Beje, paskaita vyks hibridiniu būdu: klausytojai, norintys ją išgirsti gyvai ir galbūt padiskutuoti su mokslininku, 11 val. kviečiami į KU Stasio Vaitekūno aulą, o neturintieji galimybės atvykti – turės galimybę stebėti paskaitos transliaciją Klaipėdos universiteto „Facebook“ paskyroje.

KU šiuo metu studijuoja 43 jaunuoliai iš karinių veiksmų epicentre esančio Chersono. Prasidėjus karui, jie liko be paramos iš namų ir su didžiuliu nerimu dėl artimųjų saugumo. KU sprendžia kasdienes jų problemas – bendrabučių gyventojai atleisti nuo mokesčio už gyvenimą ten, pageidavusiems skirtas maitinimas, užtikrinta psichologinė pagalba. KU apgyvendinti ir į Lietuvą jau atvykę studentų šeimų nariai, kai kurie jų dar tik pakeliui į uostamiestį. Kiek laiko jie gyvens čia, kol kas niekas negali prognozuoti, o gyvenimiškoms jų problemoms spręsti ir yra skirta paramos sąskaita. Norintiems paaukoti, skelbiame sąskaitos numerį: LT687300010129229701 (AB Swedbank), gavėjas – Klaipėdos universitetas, mokėjimo paskirtyje įrašyti „Parama ukrainiečiams“.